V dešti střel

Někde na volném prostranství položte doprostřed míč nebo krabici či podobnou věc, která se dá i v rychlosti snadno uchopit a odnést. Porůznu kolem této položené věci, ve vzdálenosti přibližně vždy asi desetimetrové jsou střílny, které naznačíte kruhy na zemi nebo zabodnutými praporky. Každou střílnu obsadí hráč - střelec, zásobený jedním papírovým nebo gumovým míčkem. Střílny jsou asi čtyři, podle počtu hráčů. 

Na daný start se má hráč - sběrač během jedné minuty dostat k ležící věci, sebrat ji a uprchnout s ní mimo hranice herního území. (Hranicemi je obvod místa, tvořený myšlenými přímkami mezi jednotlivými střílnami). Střelci ovšem nelení, a jakmile sběrač vběhne nebo se vplíží z kteréhokoliv směru dovnitř střeženého úzamí, začnou po něm pálit. Každý hodí svůj míček. Více ran, než jednu, na něj nesmí nikdo vypálit. Jestliže je sběrač zasažen dřív, než se mu podaří dostat se s ukořistěným předmětem zpět na obvod ostřelovaného prostoru, prohrává a v dalším kole hry nastupuje místo něj hráč jiný. Během hry se vystřídají všichni jak v úlohách střelců, tak sběračů.

Pri hře lze oboustranně užít nejrůznější taktiku. Sběrač může předstírat, že chce vběhnout do prostoru, a tak vyprovokovat střelce ke zbytečné ráno, po které už je pro něj střelec neškodný, protože další střelu nemá. Nebo vbíhá do prostoru co nejrychleji a zde všelijak kličkuje, skáče, uhýbá se - a když na něj střelci vyplýtvají své drahocenné střely - klidně a neohrožován žádným z nich si jde pro míč a vítězně si jej odnáší z prostoru ven. 

Střelci zase mohou mást sběrače tím, že jej zastrašují pohyby, jako by už po něm pálili, ale míček nehodí. Sběrač to ovšem nepředpokládá a běží třeba zpět z prostoru, nebo se zastavuje a uhýbá, což ho stojí drahocenné vteřiny z jedné minuty, během které má míc nebo krabici ukořistit a odnést. Tak klamou střelci sběrače a naopak. 

Náročnost přípravy
Počasí
Typ hry
Umístění